• Kullanım Kılavuzları
  • Film
  • Kameralar & Yazıcılar
  • Satın alma

En çok sorulan sorular

Fotoğraflarım neden çok karanlık / çok parlak çıkıyor? - mini 8 | mini 9

Bunun nedeni genellikle kameranın ön tarafında bulunan kadrandaki yanlış ayarın seçilmesidir. Resminizi çekmeden önce, mercek üzerindeki noktanın yanan ışıkla (turuncu) aynı hizada olup olmadığını kontrol etmek için daima merceğin önüne bakın. Yanlış ayarda ise fotoğraflar çok parlak veya çok karanlık çıkabilir.

Film sayacı yanlış sayıda çekim gösteriyor

Film yüklenirken kameranın arkası açılırsa film poz sayacı sıfırlanacaktır. Örneğin; birisi, 6 çekim yapıldıktan sonra arka kapağı açarsa, sayaç aslında yalnızca 4 tane varken tam 10 tane kaldığını gösterir. Bu normalde tanıdığınız biri ürünle ilgilendiğinde ve arka kapağı yanlışlıkla açtığında olur. En iyisi ise, filminle ilgilendiklerinde onları hemen bilgilendirmektir.

Filmim neden düzgün çıkartılamadı/ geliştirilemedi?

Bir fotoğraf çekildikten sonra, gelişmesi yaklaşık 90 saniye sürer, bu süre zarfında filmi katlamaman, sıkıştırmaman veya sallamaman önemlidir. Bu tür eylemler, film gelişirken film kimyasallarının dağılımını etkileyebilir ve çekimlerinde izler yaratabilir. Tabii ki, bazı kullanıcılar bunu yaratıcı etki için yapıyor!